Antonov Company
меню

Модернізація та Модифікації

АТ «АНТОНОВ» виконує широкий спектр робіт з модернізації літаків «АНТОНОВ», що знаходяться у даний час в експлуатації.

ДП «Антонов» широко відомий у всьому світі, перш за все, як розробник нових зразків авіаційної техніки. Однак, з огляду на постійне розширення індивідуальних вимог її власників до експлуатаційних властивостей їхніх повітряних суден, а також посилення міжнародних вимог щодо забезпечення безпеки польотів, підприємство виконує також широкий спектр робіт з модернізації літаків «Антонов», що знаходяться у даний час в експлуатації. Право на виконання цих робіт підтверджено Свідоцтвом №ОП23-ПВС про схвалення виробництва, виданим Авіаційним Регістром Міждержавного Авіаційного Комітету, а також Сертифікатом організації технічного обслуговування NBP 0045, виданим Міністерством транспорту України. Розвинена виробнича база, володіння найсучаснішими технологіями, а також стійкі зв'язки з провідними світовими виробниками обладнання та комплектуючих дозволяють гарантувати високу якість і своєчасність виконання будь-якого замовлення.

Ан-2

Літак Ан-2 може бути переобладнаний в турбогвинтовий Ан-3, що дозволяє збільшити швидкість його польоту, підвищити продуктивність і зменшити собівартість експлуатації, так як в якості палива на Ан-3 застосовується авіаційний гас замість високовартісного високооктанового бензину.

Ан-28

Літак Ан-28 може бути модифікований в салонний варіант з підвищеним комфортом і збільшеними розмірами кабіни, з вхідними дверима у передній частині фюзеляжу по правому борту. Розроблено лісопатрульний варіант літака з салоном для розміщення десантників і варіант для фотокартографії, на якому встановлюється радіоелектронне обладнання для виконання польотів галсами.

Ан-38

Літак Ан-38-100 може бути доопрацьований для польотів по міжнародних трасах. Встановлюється додаткове обладнання СПП3-2000, магнітофон «Опал», апаратура VOR / DME.

Ан-24, Ан-26, Ан-30

Ан-24, Ан-26, Ан-30 можуть бути модифіковані таким чином:

  • збільшення максимальної злітної маси на 700 кг, 1000 кг і 2000 кг відповідно;
  • встановлення обладнання для експлуатації на міжнародних повітряних лініях;
  • встановлення системи попередження зіткнення в повітрі;
  • встановлення системи для автоматизованого льотного контролю наземних радіотехнічних засобів.

Крім того, на Ан-24 можливо переобладнання пасажирського салону у варіант з підвищеним комфортом для пасажирів.

Літаки Ан-26 і Ан-30 можуть бути переобладнані в пасажирські варіанти на 43 і 34 пасажири відповідно, а також у вантажно-пасажирські, конвертовані і VIР-варіанти різних компоновок. На Ан-26 можуть бути встановлені додаткові зовнішні паливні баки.

Ан-32

Для літака Ан-32Б можливі наступні напрямки модифікації комерційного призначення:

  • збільшення максимальної злітної маси до 28500 кг, що дозволяє збільшити масу максимального комерційного навантаження до 7500 кг, а дальність польоту з вантажем 6700 кг (маса максимального комерційного навантаження базового варіанту Ан-32Б) - до 1400 км;
  • встановлення двигунів АІ-20Д серії 5М, які мають підвищені ресурси (призначений ¬ 20000 годин, до першого ремонту і міжремонтний - 4000 годин);
  • встановлення вдосконаленого бортового обладнання, яке дозволяє зменшити кількість членів екіпажу до 2 осіб;
  • більш глибока і дорога модифікація кабіни екіпажу на базі бортового обладнання фірми «Collins», яка також дозволяє зменшити кількість членів екіпажу до 2 осіб.
Ан-72

Літак Ан-72 може бути виконаний в наступних модифікаціях комерційного призначення:

  • Ан-72-100 - транспортний літак, сертифікований за цивільними нормами для польотів на внутрішніх та міжнародних трасах вантажопідйомністю 10 т з екіпажем з 3 чоловік. Термін виконання робіт 2 місяці.
  • Ан-72-100Д - салонний варіант на 14 пасажирів. Кабіна має три відсіки - пасажирський першого класу, пасажирський економічного і вантажний для перевезення контейнера УАК-2,5. Розроблено варіант із збільшеною пасажиромісткістю до 22 чоловік.
Ан-74

Літак Ан-74 може бути перероблений в наступні модифікації:

  • Ан-74 «міжнародні траси» - з бортовим навігаційно-пілотажним комплексом, допрацьованим для польотів по міжнародним трасам. Термін виконання робіт менше місяця.
  • Ан-74-200 - транспортний літак із збільшеною злітною масою до 36,5 т шляхом доопрацювання або заміни двигунів Д-36 серії 2А на Д-36 серії 3А. Вантажопідйомність - 7,5т. Літак може бути доопрацьований з Ан-74 за місяць.
  • Ан-74ТК-200 і Ан-74ТК-100 - конвертовані вантажно-пасажирські літаки, призначені для перевезення вантажів і /або пасажирів. Забезпечується конвертація з пасажирського 52-містного варіанту у вантажний на 10 т або навпаки за 2 години. Забезпечено можливість спільного перевезення 20 пасажирів + 4,5 т вантажу або 12 пасажирів + 6 т вантажу. Екіпаж - 2 а 4 людини відповідно. Час доопрацювання - 6 місяців.
  • Ан-74Т-200А / - 100 - транспортний літак вантажопідйомністю 10 т. Екіпаж 2 або 4 людини. Термін виконання робіт 2-3 місяці.
  • Ан-74Д - адміністративний варіант, призначений для перевезення 12 пасажирів у комфортних умовах на місцевих і близькомагістральних повітряних лініях. Кабіна літака має салон першого класу, місце відпочинку, салон супроводжуючих економічного класу.

Крім того, розроблено низку нових компоновок бізнес-літаків сімейства Ан-74, які відрізняються високим рівнем комфорту в салоні. Ці літаки мають додатковий відсік, який може бути виконаний пасажирським салоном економічного або бізнес класу, вантажним - для перевезення великогабаритних вантажів (наприклад, автомобіля), конвертованим - обладнання складається пасажирськими кріслами і багажними полицями або медичною апаратурою.

Багато технічних рішень щодо підвищення комфорту пасажирів відпрацьовані на новій пасажирській модифікації літака Ан-74 на 44 місця, що надійшла в експлуатацію в авіакомпанію «Авіалінії Антонова». Ця модифікація відрізняється від попередніх наявністю двері-трапа, встановленої замість звичайних дверей по лівому борту, пасажирськими кріслами економічного класу, новою високоефективною теплозвукоізоляцією, буфетом збільшеної місткості, додатковим побутовим обладнанням, комфортабельним туалетом водо-вакуумної системи фірми MAN (Німеччина).

Ан–22

Літак Ан-22 може бути доопрацьований для виконання комерційних перевезень.

Ан-124

Літак Ан-124 може бути доопрацьований в наступні варіанти:

  • Ан-124-100 - сертифікований транспортний літак для виконання комерційних перевезень;
  • Ан-124-100М, що відрізняється від Ан-124-100 зменшеним складом екіпажу (до чотирьох осіб), авіонікою виробництва Honeywell і двигунами Д-18Т 3-й серії зі збільшеним ресурсом;
  • Ан-124-100М-150, що відрізняється від Ан-124-100 збільшеними корисним навантаженням з 120 до 150 т, злітної та посадочної масами, а також дальністю польоту. Важливою особливістю цього варіанту являється спрощення та прискорення навантаження моновантажів масою до 150 т, для чого посилена конструкція переднього грузолюка. У зв'язку зі збільшенням маси літака вдосконалена система гальмування та застосовані посилені пневматики коліс. Відповідно з сучасними і перспективними вимогами Євроконтролю по зональній навігації P-RNAV, зокрема, по точності літакокерування, на ньому встановлюється модернізований навігаційний комплекс, а також нова система раннього попередження зіткнення із землею. Екіпаж складається з чотирьох осіб.

Крім того, на всіх літаках «Антонов» може бути встановлено додаткове і модифіковано існуюче обладнання з метою задоволення новим регіональним вимогам ICAO (система TCAS, бортові УКВ - радіостанції зі зміненою сіткою частот і т.д.). На всіх літаках можуть бути проведені роботи по збільшенню ресурсів і термінів служби, виконані доопрацювання за бюлетенями, проведено ремонт пошкоджених машин та їх перефарбування.

Спеціальні модифікації

У 1999-2000 рр. на ДП «Антонов» спільно з партнерами або самостійно були виконані наступні доопрацювання та модифікації літаків відповідно до конкретних побажань замовників. Один з Ан-72 доопрацьований у варіант Ан-72-100Д на 19 пасажирів для ВПС Молдови. Ан-74 модифікований в Ан-74-200, на машині встановлено обладнання для польотів по міжнародних трасах і двигуни Д-36 серії 3А. На базі Ан-74Т виготовлений пасажирський літак на 44 місця. За цей період близько 20 Ан-124-100 доопрацьовані в частині бортового обладнання для відповідності новим міжнародним вимогам, включаючи установку системи TCAS, радіостанції з сіткою частот 8,33 кГц, доопрацювання мотогондол для зниження рівня шуму на місцевості і т.п. Ряд літаків Ан-12 були доопрацьовані з метою збільшення ресурсу, оновлено їх бортове обладнання. Спільно із заводом № 410ЦA доопрацьовані три Ан-30 і два Ан-26 для перевезення пасажирів. Завершено роботи по установці системи TCAS на літак Ан-26 Ризької авіакомпанії RAF-AVIA, а також по установці спеціального обладнання на літак Ан-26 на замовлення Державного підприємства "Украерорух". У 2002 р. на ДП «Антонов» виготовлений санітарний варіант літака Ан-74, названий Ан-74ТК-100С. Нова машина призначена для перевезення двох лежачих хворих у супроводі 4 медичних працівників, а також 6 пасажирів у VIP-салоні. На борту літака створені всі умови для надання важко хворим необхідної медичної допомоги і високий комфорт для пасажирів, яких обслуговують три бортпровідника. На Ан-74ТК-100С встановлено медичне обладнання австрійської фірми "Air Ambulance Technology". У літаку на землі і в повітрі забезпечується підтримка життєво-важливих функцій організму пацієнта на необхідному рівні, контроль за його станом за допомогою компактної і доступної апаратури. Найважливіші елементи цієї апаратури легко знімаються зі своїх місць і можуть слідувати разом з пацієнтом при його транспортуванні після прильоту в пункт призначення. Комплект медобладнання в цілому розраховано на підтримку життєдіяльності пацієнтів на протязі 12 годин. З комерційним навантаженням 2 т Ан-74ТК-100С має дальність польоту понад 4000 км і крейсерську швидкість - 600÷700 км / год. Бортове обладнання дозволяє виконувати польоти на всіх повітряних трасах світу без обмежень. У відмінності від літаків-аналогів західного виробництва, Ан-74ТК-100С може виконувати свої функції на розширеній мережі аеродромів, в тому числі, на ґрунтових, галькових і засніжених. Дотримуючись побажань замовників, «Антонов» працює і над створенням нових варіантів Ан-74. Уособлюють в собі кращі характеристики попередніх літаків сімейства, нові варіанти Ан-74 зможуть працювати з малопідготованих ЗПС, що включають грунтові, галькові, засніжені і льодові. Простота в обслуговуванні, наявність ВСУ і бортового вантажного обладнання забезпечують їх довгострокову роботу далеко від місць базування. При цьому, нові Ан-74 відрізняються від своїх попередників низкою значних удосконалень, що включають новітні засоби пілотування, навігації та зв'язку. На них реалізована концепція радикальної модернізації Ан-74. Крім того, змінам піддаються маршова силова установка і ДСУ, системи керування літаком і двигун, паливна та гідросистеми, і багато іншого. Для післяпродажної підтримки літака, його технічного обслуговування і ремонту будуть застосовані найсучасніші технології. Новий транспортний варіант Ан-74 може доставляти різні вантажі, в тому числі військового призначення, загальною масою до 10 т. У хвостовій частині фюзеляжу розташований механізований вантажний люк для вантаження і вивантаження вантажів, колісної техніки та людей. Спеціальна рампа, що закриває вантажний люк, використовується як трап для завантаження і вивантаження. Прибирання рампи під фюзеляж забезпечує під'їзд автомашин до порогу вантажної кабіни і завантаження літака з борта машини. Для полегшення вантаження стандартних контейнерів та піддонів в кабіні встановлено рольгангове обладнання. Цей літак може перевозити також солдат з особистою зброєю і спорядження, хворих та поранених, здійснювати повітряне десантування парашутистів і вантажів. ДП «Антонов» розробляє також новий багатоцільовий морський патрульний літак Ан-74МП. Він підготовлений для виконання широкого спектру завдань, в тому числі: повітряне і морське патрулювання; підтримку військових кораблів з можливістю протидії супротивникові; проведення пошуково-рятувальних операцій; електронної та радіо- розвідки; визначення забруднення морської поверхні. Для ефективного виконання таких місій Ан-74МП оснащений спеціальним устаткуванням, в тому числі: пошуковим радаром, оптичними та інфрачервоними датчиками, системами тактичної навігації, електронної розвідки, електронної протидії, пасивного захисту, попередження про виявлення, попередження про ракетні атаки, розвідки комунікацій і управління місіями, пристроєм для постановки димових завіс і запуску сигнальних ракет. Для примусу до зупинки суден-порушників літак озброюється 23-мм гарматою, некерованими ракетами і авіабомбами калібром 100 кг. За бажанням замовників він може бути оснащений керованими ракетами.

> 40

літаків Ан доопрацьовані в частині бортового обладнання для відповідності новим міжнародним вимогам

АН-74ТК-100С

санітарний варіант літака Ан-74 з комплектом медобладнання для підтримки життєдіяльності пацієнтів на 12 годин

Модернізація та капітальний ремонт літаків "Ан"

Нині ряд підприємств авіаційної промисловості України, в тому числі ДП «Антонов», ДП «Завод 410 цивільної авіації» виконує роботи з модернізації та капітального ремонту 105 легких транспортних літаків Ан-32 ВПС Індії. Вони виконуються відповідно до контракту, підписаного в червні 2009 року. На літаках встановлюється сучасне обладнання, що дозволяє підвищити безпеку польотів. Зокрема, обладнання з: попередження зіткнення літаків у повітрі, раннього попередження зіткнення із землею, система супутникової навігації, далекоміри, модернізовані радіовисотоміри, новий радіолокатор з двома багатофункціональними індикаторами, нове кисневе обладнання, поліпшені крісла екіпажу. Всього встановлюється близько 25 найменувань обладнання.

~105

літаків Ан-32 ВПС Індії модернізується та піддається капітальному ремонту